Всеки, който обича риболова има свое любимо място. За някой риболовци това са големите язовири и езера, за други е морето, а не са малко и хората, които предпочитат речния риболов.
Ако и вие харесвате риболова в река, но тепърва навлизате в този свят, ние ще се опитаме да ви помогнем да се подготвите за първия си речен риболов.
Източник на изображение: unsplash.com
От брега, с лодка или газене?
Има няколко различни подхода, които можете да предприемете, когато става въпрос за риболов на река: да хвърляте въдицата от брега, от лодка или с газене.
От брега
Риболова от брега е може би най-предпочитания подход от голяма част от българските риболовци.
Той е удобен, лесен за практикуване, а и риболовното оборудване, от което се нуждаете е по-скоро базово.
Популярните техники за риболов от брега на реката са спининг, риболов на плувка или фидер риболов.
Съвет: За да извлечете максимума от този начин на риболов е добре да не стоите само на едно място, а да се придвижвате и да хвърляте въдицата по-близко до плитчините.
Газене
Ако нямате нищо против да стоите дълго време във водата, можете да опитате т. нар. “риболов с газене”.
Едно от големите предимства на газенето е, че можете да хвърляте въдицата на места, които са трудно достъпни от брега.
Този начин на риболов може да бъде много продуктивен, но за да го практикувате се изисква малко повече опит и подходящи дрехи за риболов и най-вече високи риболовни ботуши.
Освен това е добре да използвате малко по-леки въдици и да имате подготвена раница с всичко необходимо, за да не се налага да се връщате често на брега.
Що се отнася до техниките за риболов с газене, то те най-често са спининг, фидер или риболов на плувка.
От лодка
Риболова от лодка не се различава особено от този от брега. Разликата е, че с лодката можете да достигнете до по-дълбоките места в реката, където се крият и по-големите риби.
Дрехите за риболов, въдиците, както и техниките за риболов са същите като при риболов от брега.
Кои са добрите места за риболов в река?
Ако трябва да бъдем напълно откровени, това зависи до много голяма степен от самата река (колко е широка и дълбока, каква е растителността, кои видове риби са с най-голяма популация, дали тече бързо или по-бавно и т.н., и т.н.).
И все пак, има някой общи характеристики, по които да се ръководите поне при първия си речен риболов.
Места с повече подводна растителност
Потърсете места по реката, на които има повече подводна растителност, надвиснали над водата клони или големи скали и там пробвайте късмета си.
Даваме този съвет, тъй като обикновено на подобни места по-малките риби се крият от хищниците и шансът ви някоя от тях да се хване на въдицата ви е доста голям.
Крайречни заливи и вирчета
Ако реката е бързотечаща, потърсете места, които приличат на малки заливчета и хвърлете там въдицата си.
Обикновено, когато водите текат бързо рибите не могат да се хранят, затова търсят спокойни места, на които няма толкова голямо течение като закътани заливчета.
Места с промяна на течението или дълбочината
Ако забележите места в реката, на които водата се завърта или забавя или места, които изглеждат по-тъмни от обичайното, това е индикация, че наблизо има риба.
Малките риби се събират около промените в теченията, а хищниците никога не са много далеч от плячката си.
Източник на изображение: pixabay.com
Какви видове риба можете да си уловите в реката?
Това зависи както от особеностите на самата река, така и от температурата на водата и не на последно място от това през кой период от годината ловите.
Така например, ако ловите през пролетта в студена или хладна вода, шансовете ви да си уловите речна пъстърва, костур, кефал и дори някоя щука не са никак малки.
Ако ловите през лятото, тогава на въдицата ви могат да се хванат лаврак, сом, бяла и черна мряна и много други.